Turystyka

Ten kierunek to brama do świata, w którym Twoje predyspozycje staną się fundamentem profesjonalnej przyszłości. To przygoda, za którą będą Ci płacić!

Przygotuj się na karierę pełną podróży! Brzmi kusząco i tak też wygląda w praktyce: absolwent ,,Turystyki” to ekspert przyszłości, wyposażony w praktyczne narzędzia do wykorzystania teoretycznej wiedzy w rzeczywistych sytuacjach zawodowych w dynamicznie rozwijającej się branży turystycznej. Raczej nie ugrzęźnie w stosach papierów, ani też nie będzie w swojej pracy ziewał, chyba, że ze zmęczenia, przy ognisku wieńczącym spływ kajakowy gdzieś na Antypodach lub rozliczając ciekawie zaplanowany i przeprowadzony event.

OPIS KIERUNKU

Studia trwają 6 semestrów w trybie dziennym. Kończą się nadaniem tytułu zawodowego licencjata.
Tok studiów obejmuje liczne wyjazdy terenowe i umożliwia zdobycie nowych umiejętności w zakresie: narciarstwa, żeglarstwa, turystyki górskiej i rowerowej. Obfituje także w spotkania z praktykami oraz możliwość współpracy z czołowymi firmami branży turystycznej, rekreacyjnej i HoReCa.
Specyfika studiów wymaga opanowania przez absolwenta wiedzy w kilku dziedzinach, w tym humanistycznej, przyrodniczej, ekonomicznej i organizacyjno-prawnej oraz umiejętności praktycznych przygotowujących do podejmowania wyzwań w sektorach branży turystycznej od hotelarstwa i gastronomii po organizację eventów i zarządzanie destynacjami turystycznymi, co czyni absolwenta wartościowym pracownikiem dla każdej organizacji turystycznej.
Wśród podstawowych treści kształcenia znajdują się m.in.: filozofia, historia architektury i sztuki, psychologia, prawo, ekonomia, zarządzanie.
Wśród treści kierunkowych znajdują się m.in. takie bloki przedmiotowe jak: podstawy turystyki i rekreacji, geografia turystyczna, krajoznawstwo, dziedzictwo kulturowe, pilotaż i przewodnictwo, obsługa ruchu turystycznego, obsługa gościa w hotelarstwie i gastronomii, systemy IT w turystyce i rekreacji, marketing w turystyce, finanse przedsiębiorstw, nowoczesne metody zarządzania w turystyce i hotelarstwie, turystyka aktywna.
Student kierunku turystyka ma możliwość zrealizowania jednego semestru lub całego roku studiów, na jednej z uczelni partnerskich w ramach programu międzynarodowej wymiany stypendialnej LLP Erasmus + (wymagana znajomość języka angielskiego

KARIERA

Absolwent kierunku „Turystyka” jest prawdziwym ambasadorem nowej ery turystyki, gotowym na wyzwania i zmieniające się potrzeby globalnego rynku. Posiada umiejętności pozwalające na planowanie i realizację przedsięwzięć w zakresie turystyki i rekreacji, m.in. przygotowanie oferty, prowadzenie i obsługę imprez turystycznych i rekreacyjnych dla różnych grup odbiorców, nawiązywanie kontaktów i komunikowanie się w językach obcych.
Znajomość nowoczesnych metod zarządzania i marketingu turystycznego czyni go liderem zdolnym do promowania i zarządzania markami turystycznymi, wprowadzania innowacji aby kształtować nowoczesny obraz równoważonej turystyki.

PREDYSPOZYCJE

Komunikatywność, ciekawość świata, otwartość, kreatywność; kierunek dla osób pasjonujących się podróżami i odkrywaniem kultur, aktywnym organizowaniem i spędzaniem czasu wolnego, pragnących pracować w branży turystycznej oraz HoReCa.

JAKI PRZEDMIOT WARTO ZDAĆ NA MATURZE?

Język obcy nowożytny oraz 2 przedmioty spośród następujących: biologia, geografia, historia, język polski.

MIEJSCE REALIZACJI WIĘKSZOŚCI ZAJĘĆ

Opole, ul. Prószkowska 76, II Kampus Politechniki Opolskiej oraz zajęcia w terenie (nad wodą, w górach, lasach i parkach). W przypadku zajęć wyjazdowych, udział w nich może być związany z odpłatnością (np. karnety, wypożyczenie sprzętu, koszt podróży i noclegu

PRAKTYKI

Program studiów obejmuje praktyki w obiektach hotelarskich i biurach podróży w wymiarze 960 h.

 

SEKRETARIAT KIERUNKU

Adres: ul. Prószkowska 76 (budynek nr 9, pok. 226), 45-758 Opole

Zostań naszym studentem

Trwa rekrutacja na Politechnikę Opolską