INSTRUKTORZY SPORTU OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI NA WWFIF

Miło nam poinformować, że społeczność Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii ma dwoje świeżo upieczonych instruktorów sportu osób z niepełnosprawnościami. Dr Justyna Charaśna-Blachucik z Katedry Wychowania Fizycznego i Sportu oraz mgr Jacek Kaczmarski z Katedry Fizjoterapii wzięli udział w kursie instruktora, który odbył się w Gdańsku. Po zdanym egzaminie uzyskali uprawnienia, potwierdzone legitymacją instruktora sportu osób niepełnosprawnych.
Trzy osoby, dwóch mężczyzn stoją i się uśmiechają.

Na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii realizacja idei sportu i rekreacji osób z niepełnosprawnościami stanowi ważną część działalności. Wielokrotnie informowaliśmy o podejmowanych inicjatywach – organizacji zawodów, prowadzonych treningach i innych wydarzeniach sportowo-integracyjnych. Jednak by w pełni realizować wsparcie oraz właściwie promować aktywność ruchową osób z niepełnosprawnościami, niezbędne jest podnoszenie kwalifikacji pracowników Wydziału.

Miło nam poinformować, że społeczność Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii ma dwoje świeżo upieczonych instruktorów sportu osób z niepełnosprawnościami. W dniach 25-27 marca 2022 r., dr Justyna Charaśna-Blachucik z Katedry Wychowania Fizycznego i Sportu oraz mgr Jacek Kaczmarski z Katedry Fizjoterapii wzięli udział w kursie instruktora, który odbył się w Gdańsku. Po pozytywnie zdanym egzaminie uzyskali stosowne uprawnienia, potwierdzone legitymacją instruktora sportu osób niepełnosprawnych.

Kobieta siedzi na krześle ucząc się rzutu oszczepem

Podczas kursu nasi Instruktorzy zdobyli umiejętności w zakresie metodyki nauczania osób niepełnosprawnych w różnych dyscyplinach sportu np. lekka atletyka, strzelectwo sportowe, boccia, tenis stołowy i Nordic Walking. Kursanci poznali ogólny schemat metodyczny, gry i zabawy zalecane dla osób z niepełnosprawnościami, sposoby tworzenia konspektów treningowych oraz zasady kształtowania sprawności ogólnej w zależności od stopnia niepełnosprawności. Poznali także specyfikę pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Kurs był prowadzony przez znakomitych trenerów: Dariusza Niemczyna – trenera kadry paraolimpijskiej w lekkiej atletyce, Ernesta Gardynika – trenera klasy II tenisa stołowego i Ryszarda Kałamarza – trenera klasy II bocci

Już w czerwcu, dr Justyna Charaśna-Blachucik i mgr Jacek Kaczmarski będą uczestniczyć w kolejnym kursie, tym razem na trenera II klasy. Trzymamy kciuki, by uzyskali kolejne uprawnienia.

O tym, jakie znaczenie odgrywa aktywność fizyczna w rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami, czym są Olimpiady Specjalne a czym Igrzyska Paraolimpijskie pisała dr Justyna Charaśna-Blachucik:  htps://wu.po.opole.pl/inni-ale-jednak-tacy-sami/