Edukacja zdrowotna dla nauczycieli – nowość w ofercie studiów podyplomowych

– Odpowiadając na zapotrzebowanie ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej, które od 1 września br. wprowadza do systemu oświaty nowy przedmiot, opracowaliśmy studia podyplomowe, by wspierać nauczycieli, którzy chcą zdobyć kwalifikacje do jego nauczania oraz tych, którzy już je posiadają, a chcą wzmocnić swoje kompetencje. Program tych interdyscyplinarnych studiów został stworzony zgodnie z wszystkimi obowiązującymi przepisami prawa oświatowego, przygotowuje nauczyciela do realizacji podstawy programowej z przedmiotu edukacja zdrowotna na poziomie kształcenia w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Proponowane przez nas studia w zdecydowanej mierze będą realizowane w postaci praktycznych zajęć – mówi dr Paweł F. Nowak z Katedry Wychowania Fizycznego i Sportu na WWFiF, kierownik studiów podyplomowych edukacja zdrowotna dla nauczycieli.

Studia te trwają trzy semestry, a ich program skupia się na promocji zdrowia, zdrowiu psychicznym, profilaktyce uzależnień i zdrowym stylu życia, dostarczając narzędzi niezbędnych do kształtowania zdrowych nawyków wśród uczniów. Starannie dobrana tematyka zajęć oraz doświadczeni wykładowcy umożliwią zdobycie nie tylko wiedzy teoretycznej, ale również praktycznej, którą absolwent będzie mógł wykorzystać w pracy zawodowej. Rekrutacja potrwa do 30 września 2025 r.

– Jest duże zainteresowanie tymi studiami. W kwietniowej debacie na temat edukacji zdrowotnej, która odbyła się na naszej uczelni, uczestniczyło blisko 200 osób: nauczycieli i dyrektorów szkół. Warto podkreślić, że mocno wspiera nas Opolski Kurator Oświaty i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, a zajęcia będą prowadzić pracownicy WWFiF oraz inni eksperci – specjaliści z różnych dziedzin – spoza uczelni. Jest to przedmiot trudny, niektóre treści mogą być uważane za kontrowersyjne, jak np. edukacja seksualna. My jednak wiemy jak gruntownie przygotować do tego nauczycieli, w trakcie zajęć stacjonarnych (nie online!), podczas 360 godzin. W planie jest też zdobywanie mikropoświadczeń przez słuchaczy – dodaje dr Paweł F. Nowak.