Diagnostyka sportowa
Zainwestuj w swoje zdrowie i rozwój sportowy – Twoja przyszła forma Ci za to podziękuje!
Zapraszamy wszystkich sportowców, zawodowców i amatorów, starszych i młodszych do skorzystania z badań wydolnościowych, które pomogą wam osiągnąć jeszcze lepsze wyniki! Regularne monitorowanie wydolności pozwala na precyzyjne dostosowanie treningów do indywidualnych potrzeb i możliwości. Rzetelna diagnoza stanu organizmu od wielu lat pomaga sportowcom w osiąganiu coraz lepszych wyników. Dzięki współpracy z Miastem Opole Politechnika Opolska uzyskała możliwość realizacji badań wydolnościowych na najnowocześniejszym sprzęcie i przy użyciu najnowocześniejszych metod.
Dzięki naszym nowoczesnym metodom diagnostycznym, zyskacie cenne informacje o kondycji waszych organizmów. Sprawdźcie, jak wasze ciała reaguje na wysiłek i zidentyfikujcie obszary, które wymagają poprawy.
W zależności od uprawianej dyscypliny i planu treningowego oferujemy:
Test wydolnościowy
Po podpisaniu oświadczenia, uczestnik testu otrzymuje instrukcje dotyczące podstawowych zasad bezpieczeństwa, zalecanej komunikacji z osobą prowadzącą test, możliwego czasu trwania testu, jego przebiegu oraz sposobu zakończenia. Ze względu na charakter testu, który polega na osiągnięciu maksymalnego wysiłku, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest kluczowe. Następnie, wywiad z uczestnikiem pozwala na indywidualne dostosowanie obciążenia testu. Po ustaleniu szczegółów i wyborze odpowiedniego protokołu, uczestnik zostaje wyposażony w maskę i sprzęt pomiarowy, które będą monitorować jego parametry podczas testu. Przed rozpoczęciem właściwego testu, uczestnik wykonuje rozgrzewkę (marsz, trucht, swobodna jazda), a obciążenie jest stopniowo zwiększane co 2-3 minuty, aż do momentu, w którym organizm nie będzie w stanie kontynuować wysiłku.
Po wykonaniu testu uczestnik otrzymuje obszerną wiedzę na temat organizmu, wentylacji płucnej i stref treningowych, co pozwoli precyzyjnie zaplanować trening, zmniejszyć ryzyko kontuzji i przetrenowania oraz trenować znacznie efektywniej.
Test Wingate
Po podpisaniu oświadczenia, uczestnik testu zostaje poinstruowany o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zalecanej komunikacji z osobą przeprowadzającą test oraz możliwym czasie trwania, przebiegu i zakończeniu testu. Następnie przeprowadzany jest wywiad, który pozwala na określenie odpowiedniego obciążenia na kole zamachowym, zależnie od stopnia wytrenowania i ilości masy mięśniowej badanego.
Test polega na jak najszybszym rozkręceniu koła do maksymalnej prędkości i utrzymaniu jej przez jak najdłuższy czas. W zależności od rodzaju testu, może on być wykonywany na cykloergometrze nożnym (w pozycji siedzącej lub stojącej) lub ręcznym (w pozycji siedzącej). Po zakończeniu testu, zalecana jest dalsza aktywność o niskiej intensywności, aby jak najszybciej zneutralizować gromadzący się w mięśniach kwas mlekowy.
Po przeprowadzeniu testu uczestnik zyskuje informacje o poziomie wydolności beztlenowej, maksymalnej generowanej mocy oraz tempie jej osiągnięcia. Uzyskane wyniki znacząco wspomagają kontrolę procesu treningowego ukierunkowanego na budowanie mocy maksymalnej, dzięki niemu możliwa będzie kontrola rozwoju i wpływy proceu treningowego na twój organizm.
Analiza składu ciała
Osoba badana nie może mieć żadnych metalowych elementów w ciele ani na ciele ze względu na bezpieczeństwo i prawidłowość wykonania badania. Zalecany jest lekki strój sportowy lub sama bielizna. Uczestnik staje boso na platformie w wyznaczonych miejscach, a na sygnał prowadzącego chwyta uchwyty i przyjmuje nieruchomą pozycję. Główna część badania trwa kilkanaście sekund, a całość około 5 minut.
Po badaniu uczestnik otrzymuje raport, zwierając informacje o rozkładzie masy w poszczególnych segmentach ciała, ilości tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie, masie kości, BMI oraz wieku metabolicznym swojego ciała.
Po zakończeniu badania uczestnik otrzymuje szczegółowy raport, który dostarcza informacji o rozkładzie masy w poszczególnych segmentach ciała, ilości tkanki tłuszczowej i mięśniowej, masie kości, BMI oraz wieku metabolicznym organizmu. Przykładowy raport z badania składu masy ciała można zobaczyć tutaj.
Przeciwskazania do wykonania badania.
Osoba badana musi odznaczać się bardzo dobrym stanem zdrowia, który pozwala na przeprowadzenie badania wymagającego dużego wysiłku fizycznego. Nie może cierpieć na choroby układu krążeniowo-oddechowego ani inne schorzenia, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie podczas intensywnego wysiłku.
Ponadto, osoba badana nie może mieć żadnych kontuzji ani być świeżo po urazie.
Pakiety badań
Dla Państwa wygody podzieliliśmy dostępne u nas badania na pakiety, z którymi można się zapoznać tutaj:
Najczęściej zadawane pytania
Ile trwa test wydolnościowy?
Test wydolnościowy pojedynczy trwa około 20-35 minut, cała wizyta około 60min.
Test Wingate pojedynczy trwa około 3min, cała wizyta około 15minut.
Prosimy o przyjście 15minut przed planowaną godziną testu w celu przygotowania się i dopełnienia niezbędnych formalności.
Co należy zabrać ze sobą?
Prosimy zabrać odzież sportową i czyste buty sportowe oraz wodę, osoby noszące okulary dla lepszego komfortu w trakcie wykonywania testu, zalecamy założenie soczewek. Badania przeprowadzane są na bieżni mechanicznej więc jeśli nigdy wcześniej Państwo z takiej nie korzystali lub nie czują się komfortowo zalecamy wcześniejsze zaznajomienie się, sugerujemy wizytę na siłowni lub w klubie fitness z dostępem do bieżni mechanicznej i przećwiczenie techniki biegu. Jeśli posiadają Państwo buty rowerowe i planuje test z wykorzystaniem cykloergometru nożnego możliwe jest ich wpięcie w posiadany przez nas sprzęt.
Jak się przygotować do badania?
Dzień przed badaniem prosimy nie wykonywać obciążającego treningu na siłowni ani biegowych lub rowerowych treningów progowych po których organizm wymaga dłuższej regeneracji. Aby test wyszedł wiarygodnie organizm musi być możliwie wypoczęty. Posiłek zalecamy lekkostrawny najpóźniej 2-3 godziny przed planowanym badaniem, bezpośrednio przed badaniem prosimy nie zażywać substancji/napojów pobudzających zawierających guaranę i kofeinę (kawa, napoje energetyczne, żele energetyczne itp.)
Jak mogę dokonać płatności za badanie?
Opłaty za badanie można dokonać przelewem lub kartą debetową.
Nie ma możliwości płatności gotówką.
Czy mogę otrzymać fakturę za badanie?
Oczywiście, osoby chcące uzyskać fakturę proszone są o wcześniejszy kontakt.
KONTAKT